WSP Latest News ~ COVID-19 Updates
Lead Times 8-10 Business Days FREE SHIPPING ~ On Orders Over $25*
 
 
Wholesale Supplies Plus
0
 
   
 
 
 
Market Trends Lip Care Lip Bases - (You Are Here - C3747)

Lip Bases


Advanced Filter
3 Results
 |    Sort By:
Looking for a fast and easy way to make your own lip balm? Use our Lip Balm Base for Pots! It is a soft, silky base that readily accepts flavor fragrance and color.
Looking for a fast and easy way to make your own lip balm? Use our Lip Balm Base for Pots! It is a soft, silky base that readily accepts flavor fragrance and color.
$4.03 for 2 oz
$13.77 for 1 lb (single jar)
$52.28 for 5 lb (single bucket)
$66.33 for 10 lb (2 - 5 lb)
$175.50 for 33 lb (single bucket) (Bulk)
$1129.49 for 231 lb (7 buckets) (Bulk)

Our ready-made Lip Balm Base for tubes and sticks deal for lip products and lotion bars. Smooth base with conditioning feel. Readily accepts flavor fragrance, fragrance oil and color.
Our ready-made Lip Balm Base for tubes and sticks deal for lip products and lotion bars. Smooth base with conditioning feel. Readily accepts flavor fragrance, fragrance oil and color.
$4.03 for 2 oz
$13.77 for 1 lb (single jar)
$52.28 for 5 lb (single bucket)
$66.33 for 10 lb (2 - 5 lb)
$175.50 for 33 lb (single bucket) (Bulk)
$1129.49 for 231 lb (7 buckets) (Bulk)

Versagel is a clear, odorless base that is most commonly used for handmade lip gloss. This base is gluten-free, and has a thick, sticky formulation that looks and applies similar to popular retail lip gloss. Versagel can be used as-is on the lips, or enhanced with color and flavor. Versagel can also be used in hair gel, lotion and other body cosmetics.
Versagel is a clear, odorless base that is most commonly used for handmade lip gloss. This base is gluten-free, and has a thick, sticky formulation that looks and applies similar to popular retail lip gloss. Versagel can be used as-is on the lips, or enhanced with color and flavor. Versagel can also be used in hair gel, lotion and other body cosmetics.
$3.42 for 0.125 lb
$19.26 for 1 lb
$98.48 for 6 lb (single bucket)
$311.50 for 20 lb (single bucket)
$2246.81 for 160 lb (8 – 20 lb buckets)

 
 
Stay updated on sales, new products, free recipes, and more.
 
 
Wholesale Supplies Plus LET US HELP YOU SAVINGS CENTER CONTACT US

Our Story
Contact Us
Frequently Asked Questions
Calculating Processing Times
Off-Shore Shipping Policy
Free Shipping Program
Coupons
Safe Sale Guarantee
Making Bulk Purchases
1-800-359-0944
Email Us Here
Mon - Fri 8:30AM - 4:00PM EST
Sat, Sun & Holidays - Closed
We Proudly Accept:
MC-V-AMEX-Discover-PayPal
Follow Us
Site Feedback

 
 

Return Policy Privacy Policy Terms & Conditions Of Sale Website User Agreement Digital Media Takedown Policy Anti-Fraud/Bullying Policy

Copyright © 2020 Wholesale Supplies Plus, LLC - All Rights Reserved