Visit Us – Pick Up Orders Save 10% (Read More)
FREE SHIPPING ~ On Orders Over $25*
 
 
Wholesale Supplies Plus
0
 
   
 
 
 
Kits & Projects Kits by Product Type - (You Are Here - G844)

KITS BY PRODUCT TYPE

Wholesale Bath and Body Projects include a wide assortment of kits to create different types of cosmetics. Find projects for lotions, body scrubs, bath fizzies, and lip balms to name a few. Kits & Projects come with written directions, ingredients, and specialty equipment to help you get right to the fun part! Use these projects as a springboard to learn how to make new things, or use them to create products to sell at crafts shows or give away as party favors.


635 Results
 |    Sort By:
This recipe uses embed paper to personalize a simple, yet rustic oatmeal based soap. A great way to tell your wedding or baby shower guests "thank you!"

You Save $9.22 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 24 Guest Bars Sug. Retail Price: $2.95
$51.55 for 1 Kit

Tell your baby shower guests "It's a Boy!" with these bright blue and green soaps. Each comes with 5 different baby inspired soap molds!

You Save $17.32 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 30 Soaps Sug. Retail Price: $4.50
$131.57 for 1 Kit

Thank your baby shower guests with these adorable pink and purple soaps! Each comes with 5 different baby shaped soap molds.

You Save $17.32 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 30 Soaps Sug. Retail Price: $4.50
$131.60 for 1 Kit

Nothing says "It's A Girl" like purple and pink bath fizzies as baby shower favors! Guests will adore the colors AND the moisturizing properties from the yogurt powder!

You Save $6.72 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 14 Bath Fizzies Sug. Retail Price: $3.95
$72.67 for 1 Kit
Out of Stock Until: CALL US
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

This kit will make 4 bars of sparkling gold soap bars. The Body Bar Rectangle mold that is included with this kit will give you a completely finished bar with rounded edges on all sides. This gives the soap a high-end look in addition to the beautiful sparkly gold color.

You Save $7.39 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 4 Bars Sug. Retail Price: $5.95
$41.21 for 1 Kit

This recipe for 3-in-1 For Men Shampoo Bar is packed full of ingredients, making it suitable to use as a shampoo, a conditioner and a body wash! Skip the extra-packaging and try this manly bar.

You Save $13.25 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 3 Bars Sug. Retail Price: $13.95
$74.43 for 1 Kit

Carrot, Carob, Caffeine, oh my!! The 3 c's your skin loves and needs, all in one face mask. Your face will glow after using this 2 part face mask!

You Save $11.44 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 4 Sets Sug. Retail Price: $16.95
$64.40 for 1 Kit

Add some color next to your kitchen sink with this beautiful rose soap!

You Save $10.41 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 20 Bars Sug. Retail Price: $4.95
$58.41 for 1 Kit

This facial mask is loaded with face loving ingredients such as aloe vera, sea clay, activated charcoal and tea tree essential oil. Activated charcoal is known to purify the skin for creates a glowing look.

You Save $12.74 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 8 Jars Sug. Retail Price: $10.95
$71.68 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Learn how to make whipped body butter with Shea butter imported from Ghana. Argan oil and frankincense powder are also used to create a high-end moisturizer.

You Save $11.42 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 6 Jars Sug. Retail Price: $13.95
$64.06 for 1 Kit

Use the after-shave gel made from this project for soft and silky smooth skin.

You Save $14.87 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 9 Bottles Sug. Retail Price: $10.95
$83.70 for 1 Kit

This After-Sun Whipped Aloe Butter Kit feels amazing on the skin after a long day spent in the sun. This body butter is packed with aloe vera and smells like a summer dream!



You Save $8.82 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 7 Jars Sug. Retail Price: $9.95
$49.40 for 1 Kit

Learn how to make lip balm from scratch with this all-natural lip balm making project.

You Save $6.80 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 12 Lip Tubes Sug. Retail Price: $3.95
$37.94 for 1 Kit

This kit will make 8 lotion bar tubes. The combination of fast absorbing oils and tapioca starch keeps this lotion bar from being too greasy. Use day or night, whenever you want to soften and moisturize your feet.

You Save $9.54 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 8 Tubes Sug. Retail Price: $8.95
$57.67 for 1 Kit

Use jojoba oil, natural cocoa butter, castor oil, coconut oil, and other ingredients to create this grapefruit scented natural lip balm.

You Save $8.21 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 16 Lip Tubes Sug. Retail Price: $4.95
$46.51 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

When you use this lotion, you won't even know you have it on your skin. It soaks in very quickly and leaves no greasy after-feel. Your skin will love the moisturizing properties of the Jojoba Oil and Avocado Butter. This lotion is on the thinner side which makes it a great summer lotion or for people who do not like a heavier product on their skin.

You Save $12.92 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 5 Bottles Sug. Retail Price: $13.95
$73.23 for 1 Kit

Men (and women) will love the smell of this amber and incense scented cologne. This recipes uses an alcohol-free base that creates a nice light spritzing cologne.

You Save $6.27 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 4 Bottles Sug. Retail Price: $10.95
$35.00 for 1 Kit

Spray this appealing body spray on yourself before a night out!

You Save $21.76 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 28 Bottles Sug. Retail Price: $6.95
$122.71 for 1 Kit

Show patronage to your America with these American Flag MP Soaps! These flags are simple, beautiful soaps that are true red, white and blue. Great for Flag Day 4th of July, Labor Day and Memorial Day.

You Save $13.82 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 4 Bars Sug. Retail Price: $8.95
$77.59 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Amethyst is very popular gemstone that is a violet variety of quartz. This trendy geode has inspired bath bomb creations because of the dazzling purple color. Be inspired by the trend and create these Amethyst Geode Bath Fizzies!

You Save $10.77 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Difficult Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 4 Fizzies Sug. Retail Price: $8.95
$61.04 for 1 Kit

This kit has been designed to make (6) 4 oz bars of soap. If you are making this product for sale, we recommend pricing at $6.95 per bar.

You Save $3.19 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 6 Bars Sug. Retail Price: $6.95
$44.53 for 1 Kit

Breathe in the scent of siberian fir and juicy apple while crafting this holiday project.

You Save $17.47 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Advanced Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 8 Bars Sug. Retail Price: $6.95
$98.25 for 1 Kit

These adorable Apple Balsam Wax Melts will fill your home with the scents of the season. Perfect for fall, winter and the holiday season, these wax melts are a great add-on to holiday gifts and make the perfect hostess gift!

You Save $5.58 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 8 Melts Sug. Retail Price: $6.95
$31.06 for 1 Kit

"Bake up" this delicious smelling soap loaf around Thanksgiving, Christmas, and the Fourth of July.

You Save $15.72 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Advanced Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 8 Bars Sug. Retail Price: $8.95
$88.37 for 1 Kit

This kit will make 6 wax melts. These can be melted in a wax burner to fragrance a room. Can also be placed in a bowl and used as a room freshener or an organza bag as a drawer sachet. This is a comfy, delicious scent for any time of the year!

You Save $6.60 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 6 Wax Melts Sug. Retail Price: $9.95/set
$36.88 for 1 Kit

This kit has been designed to make 4 bottles of lotion. The apple cider fragrance is a fall favorite and the macadamia butter and soybean oil adds extra moisturizing.

You Save $7.89 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 4 Bottles Sug. Retail Price: $9.95
$44.11 for 1 Kit

These wax melts will fill your home with the fall scent of apple cider blended with vanilla bean and spun sugar. Wax melts are a wonderful alternative to burning a candle. Place the wax melt in an electric warmer and the melting wax will send this comforting scent throughout your room. They can also be used as a car or locker freshener.

You Save $8.42 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 24 Wax Melts Sug. Retail Price: $9.00/bag
$46.51 for 1 Kit

These cupcakes smell amazing! A great addition to your fall product line. Your customers will think they are the real thing!

You Save $13.97 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 12 Soap Cupcakes Sug. Retail Price: $5.95
$78.50 for 1 Kit

This kit uses a shampoo base and incorporates ginseng, shea butter and fragrance for a lovely product. Crafter’s Choice Clear Conditioning Shampoo contains Cocamidopropyl Betaine, derived from Coconut Oil, to help control fly-away hair. Ginseng is thought to stimulate the scalp and help to strengthen hair. The Apple Gingham fragrance makes this a perfect match with our Apple Honey Hair Conditioner Recipe.

You Save $8.82 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 4 Bottles Sug. Retail Price: $14.95
$50.01 for 1 Kit

This kit for a rinse-out hair conditioner contains Nettle Extract which helps soothe irritated skin and Honeyquat to help add shine to the hair. You will not only love how this makes your hair feel but also how it smells. The sparkling apple champagne fragrance has just the right amount of wild berries and pear blended in.

You Save $6.75 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 4 Bottles Sug. Retail Price: $12.95
$38.25 for 1 Kit

This kit will give you 5 clamshells filled with skin softening bath fizzies. The scent of apples will spread through your home as you soak after a long day!

You Save $7.18 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 6 Clamshells Sug. Retail Price: $7.95
$46.10 for 1 Kit
Out of Stock Until: 11/29/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

This kit makes (6) bars of apple soap. This fun fruity soap makes a great gift for school teachers. This simple melt and pour soap recipe is a good craft for kids. The sweet Country Apple* scent smells great during any season and looks fantastic in the kitchen.

You Save $7.27 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 6 Bars Sug. Retail Price: $4.95
$40.62 for 1 Kit

 
 
Stay updated on sales, new products, free recipes, and more.
 
 
Wholesale Supplies Plus LET US HELP YOU SAVINGS CENTER CONTACT US

Our Story
Contact Us
Frequently Asked Questions
Calculating Processing Times
Off-Shore Shipping Policy
Free Shipping Program
Adding To An Order
Coupons
Safe Sale Guarantee
Making Bulk Purchases
1-800-359-0944
Email Us Here
Mon - Fri 8:30AM - 4:00PM EST
Sat, Sun & Holidays - Closed
We Proudly Accept:
MC-V-AMEX-Discover-PayPal
Follow Us
Site Feedback

 
 

Return Policy Privacy Policy Terms & Conditions Of Sale Website User Agreement Digital Media Takedown Policy Anti-Fraud/Bullying Policy

Copyright © 2019 Wholesale Supplies Plus, LLC - All Rights Reserved