Visit Us – Pick Up Orders Save 10% (Read More)
Lead Times 2-4 Business Days FREE SHIPPING ~ On Orders Over $25*
 
 
Wholesale Supplies Plus
0
 
   
 
 
 
Kits & Projects Kits by Season Kid Parties - (You Are Here - C3594)

Kid Parties


90 Results
 |    Sort By:
Learn how to make lip balm from scratch with this all-natural lip balm making project.

You Save $6.80 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 12 Lip Tubes Sug. Retail Price: $3.95
$37.94 for 1 Kit
Out of Stock Until: 11/29/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Use jojoba oil, natural cocoa butter, castor oil, coconut oil, and other ingredients to create this grapefruit scented natural lip balm.

You Save $8.21 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 16 Lip Tubes Sug. Retail Price: $4.95
$46.51 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Amethyst is very popular gemstone that is a violet variety of quartz. This trendy geode has inspired bath bomb creations because of the dazzling purple color. Be inspired by the trend and create these Amethyst Geode Bath Fizzies!

You Save $6.20 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Difficult Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 4 Fizzies Sug. Retail Price: $8.95
$63.76 for 1 Kit

This kit makes (6) bars of apple soap. This fun fruity soap makes a great gift for school teachers. This simple melt and pour soap recipe is a good craft for kids. The sweet Country Apple* scent smells great during any season and looks fantastic in the kitchen.

You Save $7.27 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 6 Bars Sug. Retail Price: $4.95
$40.62 for 1 Kit

Make this sweet and tangy apple lip balm with this easy project.

You Save $4.08 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 12 Tubes Sug. Retail Price: $4.95
$22.59 for 1 Kit

Enjoy some special mom (or dad) time with your baby using this light and silky lotion. It glides gently over baby's skin and will help relax them before bedtime. So nice, you will want to use on your own skin!

You Save $6.60 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 4 Bottles Sug. Retail Price: $7.95
$36.96 for 1 Kit
Out of Stock Until: 12/31/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Create different sized bottles of lemongrass verbena scented lotion with this easy lotion making project.

You Save $17.97 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 20 Bottles Sug. Retail Price: $5.95, $7.95, $10.95
$101.25 for 1 Kit

This kit makes 4 sets of 3 colors. Give children these soapy paints so that they can create masterpieces in the bathtub.

You Save $6.98 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 12 Bottles Sug. Retail Price: $4.95 per Bottle
$38.85 for 1 Kit

Beach Ball Bath Bombs are bursting with fun! These bath bombs look like real beach balls and smell tropical and fruity making them perfect for summer.

You Save $2.49 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 6 Bath Bombs Sug. Retail Price: $7.95
$55.00 for 1 Kit
Out of Stock Until: CALL US
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

This Bedtime Bubble Bath will become a necessary part of every child's bedtime routine! Scented with a Fragrance Formulator blend using lavender, cotton and vanilla that should help soothe and relax the senses.

You Save $10.37 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 8 Bottles Sug. Retail Price: $14.95
$58.78 for 1 Kit

Create birthday party favors with this bath bomb making project! The fizzies are off-white with colorful colors peeking through.

You Save $12.21 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 7 Sets Sug. Retail Price: $6.95
$87.80 for 1 Kit
Out of Stock Until: CALL US
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Market this blue and white whipped soap as body wash or shaving cream.

You Save $15.40 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 11 Jars Sug. Retail Price: $12.95
$86.78 for 1 Kit

This kit has been designed to make 12 bars of soap. If you are making this product for sale, we recommend pricing at $6.95 per bar.

You Save $1.37 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 12 Soap Bars Sug. Retail Price: $6.95
$62.32 for 1 Kit

Have a party each time you use this Blood Orange Confetti Soap. It smells like a freshly squeezed orange!

You Save $9.38 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: (8) 1" Soaps Sug. Retail Price: $4.50
$53.80 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Create gifts for your favorite cheerleaders and dancers with the body glitter made from this project.

You Save $5.96 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 21 Jars Sug. Retail Price: $2.95
$33.05 for 1 Kit

You'll feel like you're at the movies with this Buttered Popcorn Lip Scrub! After using, your lips will feel luscious and soft from the awesome ingredients, like Grape Seed Oil and Castor Oil, that are packed into this fun scrub.

You Save $6.52 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 8 Jars Sug. Retail Price: $8.95
$36.66 for 1 Kit

This kit makes 15 bars of butterfly soaps. This is a simple kit that would be a great project to make with kids.

You Save $9.76 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 15 Bars Sug. Retail Price: $5.95/set
$46.35 for 1 Kit

Create this candy corn soap around Halloween.

You Save $8.22 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 16 Bars Sug. Retail Price: $5.95
$61.07 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only
Out of Stock Until: 12/04/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Take a break from the addicting game to discover a new addiction soapmaking!

You Save $11.91 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 8 Soap Bars Sug. Retail Price: $6.95
$66.83 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

This kit has been designed to make 6 bars of soap. If you are making this product for sale, we recommend pricing at $7.95 per bar.

You Save $15.01 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 6 Soap Bars Sug. Retail Price: $7.95
$96.24 for 1 Kit
Out of Stock Until: CALL US
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Add soap lollipops to your craft show table for color and fun.

You Save $13.22 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 18 Bars Sug. Retail Price: $4.95
$70.10 for 1 Kit

Apple and caramel flavor oils swirl in natural lip balm bases in this fall themed project.

You Save $8.97 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 14 Jars Sug. Retail Price: $4.25
$51.01 for 1 Kit

This cute layered soap is great for any special occasion you want to celebrate.

You Save $12.56 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 8 Bars Sug. Retail Price: $6.95
$81.61 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

These small bath fizzy scoops are packed with awesome ingredients for the bath and smell of cherry vanilla.

You Save $8.02 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 24 Truffles Sug. Retail Price: $8.95
$60.72 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

This chocolately soap looks and smells just like the sweet smelling treat! Complete with a paper straw embed, milkshake lovers will be crazy for this soap.

You Save $8.73 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 8 Bars Sug. Retail Price: $5.95
$59.14 for 1 Kit

Learn how to make lip-gloss that looks and smells like fudge in this lip-gloss making project.

You Save $15.81 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 18 Lip Slide Tins Sug. Retail Price: $5.95
$93.77 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only
Out of Stock Until: 11/29/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

You will never again search for your soap on the bottom of the tub. These light and airy "marshmallow" soaps actually float on top of the water! The minty fresh scent will keep you feeling fresh and clean all day.

You Save $6.96 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 48 Soaps Sug. Retail Price: $3.25
$70.71 for 1 Kit
Out of Stock Until: CALL US
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

These Chocolate Pie Melt & Pour Soaps will have you nostalgic for your favorite childhood treats. We are over the moon for these soaps!

You Save $15.82 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 6 Bars Sug. Retail Price: $9.95
$107.57 for 1 Kit
Out of Stock Until: CALL US
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

This is perhaps one of the easiest made-from-scratch lip balm recipes. Customers will love the coconut banana flavor!

You Save $3.38 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 12 Tubes Sug. Retail Price: $4.95
$18.60 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

This kit will make 24 adorable heart soaps that look just like the candy hearts that kids and adults love to receive. We have included boxes to package four soaps but you can choose to package as desired. A template is included to print new up-to-date sayings and emojis!

You Save $20.49 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 24 Bars Sug. Retail Price: $3.25 Bar
$115.51 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

This lip balm not only smells great but the aloe vera butter and oil may also help to heal dry and chapped lips. Kids and adults alike will love this product!

You Save $5.56 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 30 Lip Balms Sug. Retail Price: $1.95
$41.80 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Olive oil, coconut oil, shea butter, and jojoba oil give this strawberry lip balm its smooth and moisturizing feel.

You Save $3.47 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 12 Lip Tubes Sug. Retail Price: $4.95
$30.52 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Add a touch of Halloween to your product line with these eyeball soaps.

You Save $19.69 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 2 Hours
Kit Yield: 24 Soap Bars Sug. Retail Price: $6.95/set
$93.80 for 1 Kit
Out of Stock Until: CALL US
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Combing through your child's long, tangly hair will be a breeze after spraying it with this Detangling Conditioning Spray. Formulated with silk amino acids to help break up tangles and leave the hair silky smooth.

You Save $10.05 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 4 Bottles Sug. Retail Price: $9.95
$55.85 for 1 Kit



You Save $15.57 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 36 Fizzies Sug. Retail Price: $1.95
$88.22 for 1 Kit

The Easter Bunny found a new way to relax with this ginger orange scented project.

You Save $4.77 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 12 Bags Sug. Retail Price: $4.95
$27.00 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Every child will feel the magic when using this roll-on perfume! Not only does it smell like fruity fairy dust, but it also sparkles on the skin. Fun for everyone!

You Save $5.86 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 12 Bottles Sug. Retail Price: $4.95
$32.90 for 1 Kit

Make kids smile with this fun fish in a dish soap-making project.

You Save $5.71 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 30 Bars Sug. Retail Price: $3.95
$111.65 for 1 Kit
Out of Stock Until: CALL US
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Fizzy Bubble Powder saves the heartache of making bath fizzies and works just as well in the bath tub! Use this kit to make large batches of this simple, yet fun powder! Swap out color and fragrance if desired.

You Save $13.93 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 22 Bags Sug. Retail Price: $5.95
$78.92 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Enjoy a crisp apple scent with the foaming hand soap made from this liquid soap making project.

You Save $22.35 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 16 Bottles Sug. Retail Price: $6.95
$123.54 for 1 Kit

Enjoy the cleansing power of lemons with this fresh lemonade body wash.

You Save $17.73 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 14 Bottles Sug. Retail Price: $8.95
$99.91 for 1 Kit

Get on board with the gemstone trend and create these Gemstone Soaps that are glitzy and mesmerizing! You'll love the way these easy soaps shimmer.

You Save $8.44 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 hour
Kit Yield: 6 Bars Sug. Retail Price: 6.95
$47.83 for 1 Kit

This kit will make 9 mummy soaps. They are fun and easy to make and can be made at a child's Halloween party or will also make great favors. Add these to your fall product line and watch them fly off your craft table.

You Save $8.05 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 9 Bars Sug. Retail Price: $6.95
$45.62 for 1 Kit

Add some shimmer and highlights to face or your body with this easy golden highlight stick project.

You Save $3.31 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 12 Tubes Sug. Retail Price: $4.95
$17.87 for 1 Kit

These sugar cubes are the perfect size for using in your bath or shower. Add a little water and you will create a silky lather along with a medium exfoliant. Your skin will feel silky and renewed after each use.

You Save $11.24 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 32 Sugar Cubes Sug. Retail Price: $4.95
$63.66 for 1 Kit

Gumdrops are a few of our favorite things! Create sweet gum drop sugar scrubs with this project.

You Save $9.49 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 24 Scrubs Sug. Retail Price: $8.95/bag
$53.10 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Embrace your goals for weight loss with this gym bag soap.

You Save $6.50 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 10 Clamshells Sug. Retail Price: $5.95
$43.61 for 1 Kit
Out of Stock Until: 12/04/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Make handmade stocking stuffers this holiday season with this hot cocoa lotion making project.

You Save $9.36 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 4 Bottles Sug. Retail Price: $12.95
$52.59 for 1 Kit
Out of Stock Until: 11/25/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Who doesn't love watermelon flavored everything? So, these JUMBO watermelon flavored lip balms will be adored by kids, teens and adults! The fun size, smell and color is sure to be a hit.

You Save $7.60 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 12 Tubes Sug. Retail Price: $4.99
$43.08 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Appeal to children with these cartoony creatures including elephants, lions and giraffes in these pastel colored soaps.

You Save $19.10 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 12 Bars Sug. Retail Price: $4.95
$37.44 for 1 Kit

The soft colors along with the combination of lemon and rose fragrances make this a beautiful and elegant soap.

You Save $13.70 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: (8) Soap Bars Sug. Retail Price: $5.95
$89.93 for 1 Kit

Deodorize shoes and athletic equipment with this athletic powder scented with lemon eucalyptus essential oil.

You Save $5.69 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 2 Shakers Sug. Retail Price: $8.95
$35.42 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Move over cupcakes, these macarons are your new eye candy! In this recipe you will learn how to make macaron bath bombs that will make your customers take a second look. We used three different fragrances to match the colors: Pistachio & Magnolia for the green, Dahlia & Lychee for the purple and Calla Lily and Grapefruit for the orange. Jojoba Butter was also used in this decadent treat for your skin.

You Save $14.99 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 30 Bath Bombs Sug. Retail Price: $3.95
$99.46 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only
Out of Stock Until: 12/13/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Sell these cantaloupe inspired soap cupcakes at your next summer craft show or farmer's market.

You Save $6.09 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Advanced Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 16 Soap Bars Sug. Retail Price: $5.95
$74.63 for 1 Kit

Use this super sparkly mermaid whipped soap to add some mystical magic to your bath or shower. Use on a loofa or nylon puff for an extra luxurious experience!

You Save $7.86 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 6 Jars Sug. Retail Price: $12.95
$60.43 for 1 Kit

Keep out the monsters from under the bed or in the closet with this Anise scented Monster Spray for kids! Simply shake then spray and watch the monsters go away!

You Save $4.87 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 2 Bottles Sug. Retail Price: $12.95
$32.27 for 1 Kit
Out of Stock Until: 11/25/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Teach soap making to teens with this popular exfoliating guest bar.

You Save $11.67 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hours
Kit Yield: 9 Sets of 2 Bars Sug. Retail Price: $5.95
$66.11 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only
Out of Stock Until: 11/22/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Tell those bugs to stay away with this kid-friendly lotion bar! This natural lotion bar uses safe ingredients for children's skin. Great for summertime adventures with children ages 2 and up.

You Save $21.21 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 12 Tubes Sug. Retail Price: $13.95
$119.51 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Create your own sundae bar with this neopolitan ice cream project!

You Save $11.85 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Advanced Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 8 Soap Bars Sug. Retail Price: $6.95
$66.44 for 1 Kit

This kit has been designed to make 18 bars of fun soap. If you are making this product for sale, we recommend pricing at $6.95 per bar.

You Save $12.40 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 18 Soap Bars Sug. Retail Price: $6.95
$69.63 for 1 Kit
Out of Stock Until: 11/25/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

 
 
Stay updated on sales, new products, free recipes, and more.
 
 
Wholesale Supplies Plus LET US HELP YOU SAVINGS CENTER CONTACT US

Our Story
Contact Us
Frequently Asked Questions
Calculating Processing Times
Off-Shore Shipping Policy
Free Shipping Program
Adding To An Order
Coupons
Safe Sale Guarantee
Making Bulk Purchases
1-800-359-0944
Email Us Here
Mon - Fri 8:30AM - 4:00PM EST
Sat, Sun & Holidays - Closed
We Proudly Accept:
MC-V-AMEX-Discover-PayPal
Follow Us
Site Feedback

 
 

Return Policy Privacy Policy Terms & Conditions Of Sale Website User Agreement Digital Media Takedown Policy Anti-Fraud/Bullying Policy

Copyright © 2019 Wholesale Supplies Plus, LLC - All Rights Reserved