Visit Us – Pick Up Orders Save 10% (Read More)
Lead Times 4-6 Business Days FREE SHIPPING ~ On Orders Over $25*
 
 
Wholesale Supplies Plus
0
 
   
 
 
 
Kits & Projects Kits by Season Summer & July 4th - (You Are Here - C3596)

Summer & July 4th


203 Results
 |    Sort By:
This kit comes with all the ingredients needed to make these cute pineapple soap pops! The creamy yellow color of the soap is complemented with the lovely aroma of Pineapple Punch Type Fragrance Oil. Great for summer craft shows!

You Save $2.27 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 6 Bars Sug. Retail Price: $6.95
$72.05 for 1 Kit

This kit is very easy to make, and creates twelve guest-size soap bars. Each bar has the word 'HANDMADE' across the front. We love these for guests; either guests staying at your home or to wholesale to the hospitality industry.

You Save $12.82 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 12 Bars Sug. Retail Price: $3.50
$28.90 for 1 Kit

This time saving recipe is a great way to make intricate looking soap in a quick and easy fashion. Scented with a classic favorite, Pink Grapefruit!

You Save $3.84 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 15 Bars Sug. Retail Price: $4.95
$49.23 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Lounge in a warm bath with the sweet and bubbly bath treat.

You Save $6.05 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 7 Bottles Sug. Retail Price: $6.95
$75.32 for 1 Kit

Create pink lotion and shower gel duos with this project. Perfect for girly parties.

You Save $3.72 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 15 Sets Sug. Retail Price: $13.95
$137.42 for 1 Kit

This peppermint and eucalyptus scented lip-gloss project contains a blend of shea butter, coconut oil, rose hip seed oil, and safflower oil.

You Save $6.57 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 6 Tubes Sug. Retail Price: $6.95
$62.33 for 1 Kit

Support a cause by creating and donating these pink ribbon soaps.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 8 Soap Bars Sug. Retail Price: $7.95
$51.26 for 1 Kit

Make this in bulk as cute heart-shaped bath fizzy wedding favors.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 10 Sets of Three Sug. Retail Price: $7.95
$91.27 for 1 Kit

This gentle face cleanser will leave your face feeling soft and moisturized while the geranium hydrosol adds a stimulating feel to wake up your face!

You Save $2.46 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 10 Cleansers Sug. Retail Price: $3.50
$52.96 for 1 Kit

This Poppin' Bubble Foaming Hand Soap features a fragrance formulator blend that smells like celebration! This foaming hand soap is fun for everyone and makes a great gift for any occasion.

You Save $3.73 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 16 Bottles Sug. Retail Price: $8.95
$138.18 for 1 Kit

Moisturize feet with the travel-sized lotion bar stick made from this project.

You Save $3.39 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 8 Tubes Sug. Retail Price: $9.95
$31.22 for 1 Kit

This 4-pack of Real Fruit Lip Balms will be adored by lip balm lovers! Each set contains a box of four different flavored lip balms along with corresponding fruit powders in the Strawberry and Banana flavors.

You Save $11.54 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 12 Sets Sug. Retail Price: $13.95
$117.20 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Cool down with a refreshing spritz of the chamomile and bamboo spray made from this project.

You Save $9.22 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 8 Bottles Sug. Retail Price: $9.95
$80.58 for 1 Kit

Throw a spa party with the revitalizing facemasks made from this project.

You Save $1.86 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 18 Bags Sug. Retail Price: $4.95
$48.97 for 1 Kit

Roll on a hint of sun and sand with this perfume project.

You Save $2.15 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 12 Bottles Sug. Retail Price: $8.95
$35.40 for 1 Kit

Sell these romantic massage oils at your January and February craft shows in preparation for Valentine's Day. The oil is scented with jasmine, rose, and musk with natural botanicals added including rose petals, lavender buds, and calendula petals.

You Save $7.83 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 9 Bottles Sug. Retail Price: $6.95
$84.08 for 1 Kit

Freshen up your living room, family room and bedroom with the antiseptic and antibacterial properties of Sweet Orange and Lavandin.

You Save $5.52 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 2 Sets Sug. Retail Price: $19.95
$58.18 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

This Rose Hibiscus Pedicure Soak is the perfect way to soften feet to begin a pedicure. Follow with a scrub and finish with a moisturizer for soft, attractive feet.

You Save $4.45 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 12 Jars Sug. Retail Price: $4.95
$41.45 for 1 Kit

Lavender essential oil and rosemary essential oil provide the perfect yin and yang to this melt and pour soap making project.

You Save $16.01 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 8 Bars Sug. Retail Price: $6.95
$101.04 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

Gift the gardeners in your life with this lovely Rosemary Gardener's Lotion. This lotion will leave dry cracked hands feeling soft and luxurious!

You Save $4.35 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 4 Bottles Sug. Retail Price: $9.95
$39.04 for 1 Kit

Learn how to make lotion from scratch with this lotion making project. Customers will love this non-greasy and rosemary scented product.

You Save $8.58 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Advanced Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 9 Bottles Sug. Retail Price: $9.95
$80.13 for 1 Kit
Out of Stock Until: 11/22/19
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Learn to make lotion from scratch with this Rosewater Geranium Lotion Project featuring Rose Water Essential Hydrosol, Geranium Essential Oil and Argan Butter.

You Save $11.55 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: (8) Bottles Sug. Retail Price: $12.95
$94.56 for 1 Kit

Nourishing ingredients such as castor oil, grape seed oil, and aloe butter blend to create this ruby red raspberry lip-gloss.

You Save $3.76 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 12 Jars Sug. Retail Price: $3.95
$28.26 for 1 Kit

Make your own wedding favors with this oatmeal and goat milk soap project.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 24 Sets Sug. Retail Price: $4.95
$92.31 for 1 Kit

This Salsa Salt Scrub is unlike any other scrub we've seen! Scented in Sweet Orange Chili Pepper fragrance, any spice lover will adore this scrub! Complete with a mini chili pepper soap to top it off.

You Save $10.35 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 4 Jars Sug. Retail Price: $15.95
$91.55 for 1 Kit

Anyone who loves the beach will love this cute, simple sand dollar soap bar!

You Save $12.68 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 8 Bars Sug. Retail Price: $4.95
$25.66 for 1 Kit

This scrub makes your skin feel soft and silky. The Flax Seed Powder gently exfoliates without feeling harsh on your skin.

You Save $3.62 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 4 Bottles
$46.30 for 1 Kit
Out of Stock Until: CALL US
Bulk Orders Always Accepted
Email Me When In Stock

Add this classic soap to your year-round soap product line.

You Save $1.81 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 6 Soap Bars Sug. Retail Price: $5.95
$37.94 for 1 Kit

Add volume to hair and boost natural curls with the sea salt hair spritz made from this project.

You Save $6.18 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 4 Bottles Sug. Retail Price: $5.95
$48.88 for 1 Kit

Fill your bath with this florally handmade bath salts for a rejuvenating bath.

You Save $7.40 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1/2 Hour
Kit Yield: 10 Tubes Sug. Retail Price: $10.95
$62.44 for 1 Kit

These shampo bars follow the trend of keeping the SCS noodles whole and mixing into the shampoo bar mixture. The pH of 4.5-5 is perfect for all hair types and will leave hair feeling beautifully cleansed.

You Save $12.29 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Moderate Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 4 Bars Sug. Retail Price: $10.95
$82.06 for 1 Kit

This Shea & Aloe Luxury Cream recipe is perfect for fundraisers, craft shows and other large events because it is quick and easy to make! Swap out any color and fragrance to extend your large batch product line.

You Save $3.50 buying these items as a kit.

Helpful Product Information:
Skill Level: Easy Estimated Time: 1 Hour
Kit Yield: 16 Jars Sug. Retail Price: $9.95
$107.19 for 1 Kit
* Ships UPS Ground Only

 
 
Stay updated on sales, new products, free recipes, and more.
 
 
Wholesale Supplies Plus LET US HELP YOU SAVINGS CENTER CONTACT US

Our Story
Contact Us
Frequently Asked Questions
Calculating Processing Times
Off-Shore Shipping Policy
Free Shipping Program
Adding To An Order
Coupons
Safe Sale Guarantee
Making Bulk Purchases
1-800-359-0944
Email Us Here
Mon - Fri 8:30AM - 4:00PM EST
Sat, Sun & Holidays - Closed
We Proudly Accept:
MC-V-AMEX-Discover-PayPal
Follow Us
Site Feedback

 
 

Return Policy Privacy Policy Terms & Conditions Of Sale Website User Agreement Digital Media Takedown Policy Anti-Fraud/Bullying Policy

Copyright © 2019 Wholesale Supplies Plus, LLC - All Rights Reserved